Bezděkov pod Třemšínem

 

Kraj: Středočeský

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice:  49.5770961N, 13.8784581E

 

Obec Bezděkov pod Třemšínem naleznete zde: https://mapy.cz/s/batolaboje

 

Dnes vás zavedu do Bezděkova pod Třemšínem, malé vísky, kterou najdete na samotných hranicích přírodního parku Třemšín, jen mrňousek od mé oblíbené chráněné krajinné oblasti Brdy.

Jen co jsem vyskočil z Kiáka, byl jsem ve svém živlu. Stál jsem v krásné malé vísce, přímo přede mnou krásná chaloupka s malým rybníčkem. Chaloupka, u které bych si moc přál, aby mohla vyprávět.

Stál jsem v obci, přemýšlel kudy kam a kochal se výhledem na chaloupku. Mohl jsem se vydat do obce, mohl jsem se vydat z obce, nebo jsem se mohl k přírodní památce Bezděkovský lom, která je jen co by pro kostičku doběhl za samotnou obcí. 

Nevěděl jsem kudy kam, když jsem po své pravé tlapce zmerčil kapličku. V mžiku bylo rozhodnuto. Rychleji než rychle vydal jsem se do obce. Tlapkal jsem po boku člobrdice a než jsem se nadál, stál jsem u kapličky Nejsvětější Trojice. Kapličky malé, zato krásně opravené.

Když jsem měl kapličku v merku, vydal jsem se úzkou uličkou do mírného kopečka. S kapličkou za chvostem tlapkal jsem mezi chaloupkami. Merčil jsem krásná stavení, merčil jsem chaloupky, merčil jsem nové domy. Jen co jsem dotlapkal na kopeček, zmerčil jsem louku a musel se rozhodnout, zda se vydám do přírody, nebo prozkoumám obec píď po pídi.

To se ví, když už jsem měl část obce v merku, vydal jsem se na průzkum obce. Přírodě jsem zamával chvostem na rozloučenou a slíbil jí, že jí brzy navštívím. Odbočil jsem doprava a v mžiku jsem svištěl mezi domky.

Domek střídal domek, když jsem po své levé tlapce zmerčil zahradu a na ní kámošky ovečky. Jen co jsem ovečky zmerčil, kopnul jsem do vrtule a svištěl s větrem o závod na kus štěku. Svištěl jsem ták rychle, až mi ušadla plápolala na kebuli. Svištěl jsem ták rychle, že kdybych svištěl po polní cestě, prášilo by se mi od tlapek. Svištěl jsem ták rychle, že než jsem se nadál, byl jsem u oveček.

Jen na chvilku jsem se u oveček zdržel, aby mi bekly, co krásného je v obci k vidění. Když mi všechno vybekaly, bekly mi na pozdrav a tlapkaly si po svém. A já tlapkal dál, vstříc novému dobrodružství.

Dotlapkal jsem na rozcestí. Po levé tlapce jsem měl krásné chaloupky, před sebou bytové domy. Přetlapkal jsem silnici, protlapkal jsem mezi chaloupkami a bytovými domy a dotlapkal jsem na místo, o kterém mi bekly kámošky ovečky.

Byl jsem na místě a nestačil valit očadla. Přímo přede mnou, v dálce daleké, zmerčil jsem své oblíbené Brdy. Merčil jsem je přes pole a louky merčil jsem je přes domky. Stál jsem před bytovkami a koukal do dálky daleké. Ták krásný výhled, ten bych tu nečekal. A kdo ví, bez kámošek oveček bych místo možná i minul.

Když jsem měl výhled v merku, když jsem byl spokojen, vydal jsem se dál. Protlapkal jsem kolem bytovek a v mžiku jsem byl u silnice, ze které jsem se vydal k bytovkám. Zabočil jsem doleva, utlapkal jsem pár kroků, a dotlapkal jsem k místním potravinám.

Minul jsem potraviny a pokračoval kupředu, přímo za famfrňákem. Jen pár kroků jsem utlapkal, když jsem dotlapkal pod vysoké stromy. Ve stínu stromů jsem zmerčil něco, co jsem musel prozkoumat. Jen pár krůčků jsem utlapkal, jen pár skoků jsem skočil, když se po mé pravé tlapce, nad několika málo schody, objevil pomník. Kamenný pomník, který tu stojí ve stínu stromů jako vzpomínka na oběti válek.

Stál jsem pod pomníkem a potichu rozjímal, když jsem zaslechl zamečení. V mžiku jsem byl na všech čtyřech, v mžiku jsem koukal, odkud se mečení ozvalo. Jen doprava jsem hodil očkem, když jsem je zmerčil. Zmerčil jsem malé kozičky s kůzlátky a kozly, jak pobíhají po zahradě.

Jen co jsem kámošky zmerčil, zamával jsem pomníku na rozloučenou a vydal jsem se na kus štěku. Přesvištěl jsem silnici a v mžiku jsem se kamarádil. Vyřídil jsem pozdravy od kámošek ovcí, vyzvěděl jsem spoustu novinek. Když mi kozy vše co mohly vymečely, vypravil jsem se dále do obce. Protlapkal jsem kolem krásných domů, protlapkal jsem kolem obecního úřadu. Než jsem se nadál, byl jsem zpátky u kámoše Kiáka, který na mne trpělivě čekal, až si Bezděkov prohlédnu.

To vám štěknu, kamarádi, Bezděkov pod Třemšínem je víska malá, ale opravdu moc krásná. Je v ní spousta krásných chaloupek, jsou v ní zemědělské usedlosti. A ty výhledy do okolí, ty jsou bájo. Až budete někde blízko, až se budete toulat Brdy, určitě se tu zastavte. Stejně jako v dalších vískách na Podbrdsku, o kterých vám v posledních dnech štěkám. Jejich návštěva stojí za to. Tlapku na to.

 

Obec Bezděkov pod Třemšínem naleznete zde: https://mapy.cz/s/batolaboje

 

Kapličku Nejsvětější Trojice naleznete zde: https://mapy.cz/s/kupezenuno

 

Pomník obětem světových válek naleznete zde: https://mapy.cz/s/moseramoka

 

Jen adresu místních kámošek vám neštěknu. Ale vy je určitě najdete ;)

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, podívejte se na web https://www.e-pobyty.cz/ a vyberte si ubytování dle vašich požadavků.