Bubovice

 

Kraj: Středočeský

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.5516967N, 13.9284139E

 

Obec Bubovice naleznete zde: https://mapy.cz/s/besalugama

 

Dnes vás zavedu do obce Bubovice, malé vísky, do které jsem vyrážel natěšený, že potkám kámoše bubu bubu. Kámoše bubu bubu jsem sice nepotkal, zato jsem zmerčil spoustu chaloupek, zvědavou krávu a parádní rybník, na kterém žije spousta kámošek kačenek s kámoši kačery.

Jen co jsem vyskočil z Kiáka, byl jsem natěšenější než natěšený. Stál jsem na malém parkovišťátku u místní hospůdky a byl jsem moc zvědav, kam mne tlapky zanesou. Jen pár krůčků jsem utlapkal, když jsem zmerčil autobusovou zastávku a za zastávkou kostel. Kostel, vedle kterého jsem zmerčil místní hřbitov. To se ví, na hřbitov jsem netlapkal, tam jsem poslal člobrdici. Úkol měla jasný. Porozhlédnout se po okolí a hlavně prohlédnout si místní kostelík.

Když se člobrdice toulala kolem kostela, já jsem spokojeně seděl ve stínu vysokého stromu a odpočíval. Poštěkával jsem si s kamarády ptáčky a vyzvídal, kam se mám vydat jako první.

Než jsem se nadál, člobrdice byla zpět, kamarádi ptáčci byli ta tam a já podle rady vyrazil kolem kostelní zdi do krátkého kopečka. Jen pár kroků jsem utlapkal, když se cesta do kopečka změnila v cestu z kopečka. Jen co se stoupání změnilo v klesání, zmerčil jsem výklenkovou kapličku po mé pravé tlapce. Nebyla to však jen kaplička, která zaujala mou pozornost.

Vedle kapličky, za vysokým plotem, zmerčil jsem stavení parádnější než parádní. Zmerčil jsem starou vilku z dob dávnější než dávné. Vilku s parádní zahradou a krásnými okny. Zmerčil jsem vilku, u které jako by se čas zastavil. Stál jsem za plotem vilky a obdivoval její krásu. Poštěkával jsem si, jak krásné by bylo ve vilce bydlet. Ohlídat vilku, to by byl oříšek, ale na bydlení, to by byla paráda.

S kebulí plnou myšlenek, jak by se mi asi ve vilce bydlelo, pokračoval jsem dál z mírného kopečka. Minul jsem školku po pravé tlapce, minul jsem obecní úřad. Prohlédl jsem si malé bytové domy po levé tlapce, prohlédl jsem si moderní domky, když se po mé pravé tlapce na druhé straně silnice objevily krásné staré chaloupky. Ty chaloupky, které mám tak moc rád. Připomínají mi dobu dávno minulou a nejen to. U těchto chaloupek si vždy poštěkávám, kdo v nich asi bydlel, jak se v chaloupce, když byla nová, žilo a co asi člobrdové, kteří si chaloupku postavili, dělali. Kde pracovali a kudy se toulali. Jaké zvířecí parťáky asi doma měli. Pokládám si spoustu zvědavých otázek, ale odpověď jsem ještě nenašel. 

S kebulí plnou myšlenek toulal jsem se obcí Bubovice. Prohlížel jsem si chaloupky, prohlížel jsem si zahrádky. Protlapkal jsem kolem kříže a než jsem se nadál, byl jsem na konci obce Bubovice v místě, kde se silnice rozděluje. Vydal jsem se silničkou doleva do míst, kam smějí auta jen na zvláštní povolení. Tady se mi svištělo, jedna radost.

Svištěl jsem mezi lesíkem a polem. Míjel jsem keře, míjel jsem květiny. Pozoroval jsem kamarády čmeláky i kamarádky včelky, co chvilku jsem se prosvištěl s kamarádem motýlem. Tlapky mne nesly krásnou přírodou, když jsem zničehonic navětřil svěží vůni vodičky.

Jen co jsem navětřil vodičku, zvedl jsem famfrňák k obloze a pořádně se nadechl. Bylo to tak, famfrňák se nemýlil. Opravdu jsem byl jen mrňousek od spousty vodičky. Ale očadla, ta vodičku neviděla. Pokračoval jsem po cestě kupředu, přímo za famfrňákem. Tlapka míjela tlapku a já byl natěšenější než natěšený na chvíli, kdy se vodička objeví.

Tlapkal jsem kupředu, stále za famfrňákem. Užíval jsem si vůni vodičky, ale vodička byla stále v nedohlednu. Stále jsem merčil jen lesík a pole. Ale vodičku? Tu jsem pouze cítil. Už ani nevím, jak dlouho jsem tlapkal, když jsem se rozhodl, že se vrátím na místo, kde jsem vodičku prvně navětřil. Otočil jsem se a rychleji než rychle upaloval jsem zpátky k vísce Bubovice.

Jen pár kroků mi stačilo k tomu, abych dosvištěl zpátky skoro na kraj obce, když jsem po své pravé tlapce zmerčil pěšinku vedoucí do lesíka. V mžiku jsem opustil silničku a svištěl jsem slalom mladými stromky za omamnou vůní vodičky. Prosvištěl jsem kolem baru pro mé místní kámoše, dosvištěl jsem na místo, kde ještě nedávno stály stromy. Přeskočil jsem ležící strom, když se za několika málo větvemi zvedlo hejno kámošů kačerů, kteří utíkali po vodě pryč.

To vám štěknu, kamarádi, já se ták lekl, až jsem si sedl. Naštěstí mi trvalo jen chvilku, než jsem se oklepal a vydal se na průzkum. Jen pár krůčků přede mnou, za roztodivnými stromy, zmerčil jsem rybník. Rybník větší než velký, který byl obrostlý keři a stromky. Zmerčil jsem rybník s modrou vodičkou a spoustou kámošů. Objevil jsem Bubovický rybník.

Prohlédl jsem si Bubovický rybník, pozdravil se s kámoši a pomalu a jistě vrátil jsem se zpátky do Bubovic. Tlapkal jsem klidnou obcí, prohlížel si krásná stavení a než jsem se nadál, byl jsem zpátky u kostela. Pokračoval jsem po hlavní silnici kupředu, přímo za famfrňákem. Minul jsem kámoše Kiáka a za prudkou zatáčkou, koukala na mne ze střechy zvědavá kámoška kravka.

Dotlapkal jsem k místnímu kravínu. Kravínu, kolem kterého jsem prosvištěl již tolikrát. Vždy mne zaujala zvědavá kravka nad vchodem. A když už jsem v Bubovicích byl a zkoumal je domek po domku a chaloupku po chaloupce, musel jsem se zastavit i u místní kravky.

To vám štěknu, kamarádi, víska Bubovice je malá, ale krásná. Má bohatou historii a krásnou přírodu všude kolem sebe. A to, že tu nebydlí kamarád bubo bubo, jí na kráse vůbec neubírá. Vlastně by bylo zvláštní, kdybych tu na bubu narazil. Buba, jak moc dobře víte, žije v hlubokých lesích a ne v krásných chaloupkách, které jsou v Bubovicích skoro všude, kam jen se očadlo podívá.

 

Obec Bubovice naleznete zde: https://mapy.cz/s/besalugama

 

Kostel sv. Václava s hřbitovem naleznete zde: https://mapy.cz/s/fekavedoke

 

Vilku naleznete zde: https://mapy.cz/s/cabemumumu

 

Kapličku naleznete zde: https://mapy.cz/s/cezuvosuvo

 

Kříž u chaloupek naleznete zde: https://mapy.cz/s/pemusepaja

 

Bubovický rybník naleznete zde: https://mapy.cz/s/lufukepafu

 

Zvědavou kravku naleznete zde: https://mapy.cz/s/famujometo

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, podívejte se na web https://www.e-pobyty.cz/ a vyberte si ubytování dle vašich požadavků.