Drtinova rozhledna

 

Kraj: Středočeský

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.7645389N, 14.3764081E

 

Drtinovu rozhlednu naleznete zde: https://mapy.cz/s/jagugehado

 

Dnes vás zavedu na Drtinovu rozhlednu, kterou jsem objevil při svých toulkách po okolí Slap.

Jen co jsem vyskočil  Kiáka, byl jsem k nezastavení. Stál jsem na malém parkovišťátku vedle úzké silničky na začátku lesa. Přímo přede mnou, jen pár krůčků před kámošem Kiákem, po mé pravé tlapce, zmerčil jsem záhadnou pěšinku. Pěšinku vedoucí mezi pastvinou a lesem do mírného kopečka.

To se ví, neodolal jsem. Jen co jsem pěšinku zmerčil, kopnul jsem do vrtule a svištěl rychleji než rychle kupředu, přímo za famfrňákem. Prosvištěl jsem pěšinkou mezi lesem a pastvinou ták snadno, že jsem se ani nezadýchal. Než jsem se na pěšince stihl rozkoukat, už jsem tlapkal lesní cestou ve stínu stromů do mírného kopečka.

Tlapkal jsem lesní cestou do kopečka. Do kroku mi krásně pěli kamarádi ptáčci a mne šla cesta krásně od tlapek. Nejednou jsem protlapkal zatáčkou, nejednou jsem zmerčil tajemnou pěšinku vedoucí do neznáma. Než jsem se nadál les přede mnou se rozestoupil a já zmerčil něco, co v hlubokých lesích nemerčím často. Přímo přede mnou, jen pár krůčků ode mne, za posledními stromy a před prvními stromky, v celé své kráse, stála vysoká dřevěná rozhledna.

Jen co jsem rozhlednu zmerčil, vyrazil jsem kupředu. Jen pár dlouhých skoků jsem skočil, jen pár rychlých kroků jsem utlapkal, když mne zastavila zavřená vrátka s plotem. Celé mé já se těšilo na parádní výhled, který jsem tušil v kožíšku. Věděl jsem, že se na rozhlednu musím dostat za každou cenu. Ale jak, když jsou dveře zavřené?

Počkal jsem na člobrdici a doufal, že se stane zázrak. Že vrátka půjdou otevřít a že budu moci vysvištět spoustu schodů k nebesům, abych měl svět jako na tlapce.

Poposkakoval jsem před vrátky, odbíhal jsem k člobrdici. Byl jsem natěšenější než natěšený a přišlo mi jako věčnost, než člobrdice k vrátkům došla. Když už u vrátek byla, sáhla na kliku, podívala se na mne a já ztuhnul.

Stál jsem na místě a čekal, co přijde. Najednou se vrátka otevřela a já se rozsvištěl kupředu zvědavější než zvědavý. Schody jsem vysvištěl jako nic a v mžiku jsem byl na rozhledně. Cestou jsem měl svět jako na tlapce, merčil jsem kopce a kopečky, lesy, pole, louky i rybníky. Jen co jsem však vysvištěl až na samý vrchol rozhledny, nezmerčil jsem nic. Nebyl jsem tak vysoký, abych viděl přes zábradlí.

Abych vám štěknul pravdu, kamarádi, ono to možná bylo dobře. Mohl jsem si alespoň v klidu odpočinout. Beztak mi člobrdice pověděla, co všechno vidí. Zmerčila mé oblíbené Brdy a poznala Písek, Prahu, Tok i Třemšín. Zmerčila Šumavu i Říp. Merčila vísky blízké i vzdálené. Merčila pastviny, louky i lesy. A prý merčila i mne, jak mám jazyk až u kotníků. Prý se snažila najít i kámoše z TEPfactoru, kam se chystá s člobrdou, ale to se jí nepovedlo. Přitom TEPfactor je to jen co by pro kostičku doběhl od Drtinovy rozhledny. Navíc na Drtinovu rozhlednu vede krásná cesta a těch pár schodů, to je prý dobrá rozcvička na to, aby si každý člobrda protáhnul tělo a vyrazil zkusit štěstí na místě, které je inspirované slavnou Pevností Boyard.

 

Tip na ubytování a zážitek

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování či netradiční zážitek v blízkosti, zastavte se v TEPfactor Slapy. Nejen že si tu můžete zahrát hru na motivy pevnosti Boyard, ale také se tu můžete ubyvat v plážových domcích.