Kostel sv. Barbory

 

Kraj: Středočeský

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice:  49.5570997N, 13.8882642E 

 

Kostel sv. Barbory naleznete zde: https://mapy.cz/s/nuhuberema

 

Dnes vás zavedu ke kostelu sv. Barbory nad obcí Pročevily, který jsem mnohokrát zahlédl při svých toulkách Třemšínskem a Podbrdskem, ale jen jednou jsem se dostal až k němu.

Jen co jsem vyskočil z Kiáka, valil jsem očadla. Stál jsem na place před kostelem, který jsem zmerčil již mnohokrát. Dnes už bych vám, kamarádi, ani neštěkl, kolikrát jsem kolem svištěl v Kiákovi nebo Volvákovi, dnes bych vám už ani neštěkl, kolikrát jsem kostel zmerčil při svých toulkách po okolí. A nyní, po ták dlouhé době, jsem se u něj objevil.

Stál jsem na place a přemýšlel kudy kam. Prvně jsem zamířil ke dveřím do kostela. Byly zavřené. Od dveří jsem se vydal doleva a zjistil, že tudy se dostanu pouze na místní hřbitov. Zamířil jsem proto doprava. I zde jsem zmerčil branku vedoucí na hřbitov. Nebyla to však jen branka, co jsem po pravé straně kostelíka zmerčil. Zmerčil jsem i vyhlídku do dálky daleké. Merčil jsem pole, merčil jsem louky. Merčil jsem Brdy, CHKO Brdy i přírodní park Třemšín. Merčil jsem hluboké lesy, kopce a kopečky a dokonce i lom. Stál jsem před kostelem sv. Barbory a nestačil valit očadla. Byl jsem na místě, odkud má tulák svět jako na tlapce.

Kochal jsem se parádním výhledem, když mi štěklo, že bych měl člobrdici poslat na průzkum hřbitova. Byť jsem nikde nezmerčil, že by chlupáči na místní hřbitov nesměli, nechtěl jsem riskovat. Sám jsem zůstal na místě, kochal jsem se výhledem a odpočíval.

Netrvalo dlouho a člobrdice byla zpět. Pověděla mi, že na hřbitově je spousta hrobů. A ty pomníky, ty prý jsou parádní. Na nejednom pomníku si přečetla, kdo na místě odpočívá. Na nejednom pomníku zjistila, kdy se nebožtík narodil a zemřel. Dokonce si mohla přečíst i vzkazy od pozůstalých, které šikovný člobrda vytesal do kamene.

Nejen hroby a pomníky si člobrdice na hřbitově prohlédla. Prohlédla si i kostel sv. Barbory jinak, než jak jsem ho zmerčil já. Pokochala se výhledem do dálky daleké. Zaposlouchala se do zpěvu ptáčků, kteří do zdejšího ticha pěli ty nejkrásnější písně.

Plně odpočatý a s velkou radostí v kožíšku, že jsem se ke kostelu sv. Barbory konečně vydal, vrátil jsem se do Kiáka. Tak klidný výlet jsem dlouho nezažil a ták krásné výhledy, ty jsem si neužil ani nepamatuji. Zastavení u kostela sv. Barbory bylo krátké, ale ták krásné, že na něj budu dlouho vzpomínat.

Když se ke kostelu sv. Barbory vydáte, určitě se budete chtít od cesty zastavit ještě někde. Pokud se budete chtít potoulat přírodou, vřele vám doporučím navštívit blízký přírodní park Třemšín. Můžete se tu zastavit u spousty studánek, můžete zdolat vrcholky.

Pokud byste raději vyrazili do místních Podbrdských obcí, vřele doporučuji návštěvu Vševil, Bezděkova pod Třemšínem, Bubovic nebo nedalekého Vacíkova. A kdybyste chtěli na pořádnou baštu či prima zmrzku, zastavte se v Rožmitále pod Třemšínem, který také stojí za pořádný průzkum.


Tip na ubytování


Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, podívejte se na web https://www.e-pobyty.cz/ a vyberte si ubytování dle vašich požadavků.