Koupě

 

Kraj: Středočeský

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.5147781N, 13.9183878E

 

Obec Koupě naleznete zde: https://mapy.cz/s/pulobozop

 

Dnes vás zavedu malé vísky Koupě, kterou najdete jen mrňousek od mých oblíbených Brd. Víska je to malá, ale za návštěvu rozhodně stojí. Ptáte se proč? Tak to vám, kamarádi, štěknu v dalších řádcích.

Jen co jsem vyskočil z Kiáka, nestačil jsem valit očadla. Stál jsem na místě, které mne potěšilo více než hodně. Přímo přede mnou, jen pár krůčků ode mne, zmerčil jsem nádrž plnou vodičky. Krásné čisté vodičky, která by ták krásně osvěžila můj kožíšek. V nádrži kvetly květiny, které opylovávaly kamarádky včelky, a já čekal na vhodnou příležitost, až se budu moci rozsvištět rychleji než rychle, kupředu, vstříc super bájo vodičce.

Jen co se člobrdice vnořila do Kiáka, jen co jsem byl z dohledu, daly se mé tlapky do pohybu. Pomalu, jedna za druhou, nesly celé mé já k vodičce. Čím blíže k vodičce jsem byl, tím více jsem se těšil. Čím více jsem se těšil, tím dále od Kiáka jsem byl. Čím dále od Kiáka jsem byl, tím více chaloupek jsem merčil. Užuž jsem byl u vodičky, užuž jsem cítil vodičku na tlapkách, když jsem se rozhlédl kolem sebe a zmerčil něco, co mi do vodičky vtlapkat nedovolilo.

Všude, kam očadlo dohlédlo, merčil jsem chaloupky. Krásné staré chaloupky, které povětšinou potkávám jen v jižních Čechách. Merčil jsem jednu starou chaloupku vedle druhé. Některé byly krásně opravené, jiné se právě opravovaly. Jen co jsem zmerčil nepočet chaloupek, doštěklo mi, že v této nádrži se nevykoupu. Také mi doštěklo, že mne čeká úkol mnohem zodpovědnější, než blbnutí ve vodičce. Vždyť jen na mne bylo, aby člobrdice neminula žádnou krásnou chaloupku. Jen na mne bylo, abych člobrdici provedl touto vískou s bohatou historií.

Ač s velkým sebezapřením vrátil jsem se zpátky ke Kiákovi a dělal, jako bych se ani nehnul. Když měla člobrdice vše potřebné u sebe, vyrazil jsem po boku člobrdice na průzkum. Už jsem netlapkal tou nejkratší cestou k vodičce. Nyní mne tlapky nesly více nalevo. Zde jsem zmerčil starou kamennou zeď, která od okolní obce dělí starou tvrz. Ta kdyby mohla povídat, ta by nám řekla věci. Jenže vyprávět tvrz zatím neumí. Musel jsem se spokojit s rychlou prohlídkou, po které jsem mohl vyrazit na průzkum chaloupek.

Starou tvrz jsem nechal za chvostem stejně jako požární nádrž. Tlapkal jsem silničkou mezi chaloupkami. Merčil jsem sošky ve štítech chaloupek, merčil jsem chaloupky, které se jen tak nevidí. Než jsem se nadál, protlapkal jsem zatáčkou a přímo přede mnou bylo pole. Pole, přes které je za dobré viditelnosti vidět do dálky daleké. Jenže v den, kdy jsem se vískou toulal já, honil na obloze Mračoun Mračouna a vypadalo to, že každou chvíli zaprší.

Z konce vísky vracel jsem se silničkou zpátky ke Kiákovi. Prohlížel jsem si chaloupky krásnější než krásné, prohlížel jsem si venkovské usedlosti. Dotlapkal jsem k domku, který jen silou vůle stojí. U tohoto domku jsem se musel zastavit. Vždyť podobné domky se jen tak nevidí.

Prohlížel jsem si domek s malými okénky, prohlížel jsem si domek s obrovskými dřevěnými vraty, které určitě vedou na půdu. Prohlížel jsem si malý dvorek a pod fousky si poštěkával, jaká je škoda, že v domku nikdo nebydlí. Vždyť kdyby v domku člobrda bydlel, určitě by u malého domku pobíhal chlupáč a chaloupku by strážil. A chaloupka by byla krásnější než krásná a hlavně, vynikla by její jedinečnost v celé její kráse.

Se starou chaloupkou v kebuli pokračoval jsem po silničce dál. Protlapkal jsem kolem kapličky na návsi a než jsem se nadál, stál jsem před vilkou starší než starou na rozcestí. Vydal jsem se doleva se zvědavostí v kožíšku. Moc jsem se těšil, až poznám, co malá víska Koupě ještě ukrývá.

Dotlapkal jsem do míst, kde nebylo ani památky po starých chaloupkách. Po levé tlapce jsem měl poslední staré stavení a pak jsem míjel jeden domek za druhým. Tlapkal jsem jen chvilku, když jsem přímo před sebou zmerčil obrovský kaštan. Kaštan, který stínil ráj na zemi pro sviště a sportovce.

Jen pár krůčků od kaštanu, zmerčil jsem hřiště. Hřiště, na které se vyřádí jak sportovci, tak svišti. Našel jsem místo, kde se určitě schází místní člobrdové. Takhle krásné hřiště, to často nevidím. Ale v obci Koupě, to je jiná. Skluzavky pro sviště doplňuje stůl na pinčes a venkovní posilovna. Jen mrňousek od venkovní posilovny zmerčil jsem kulturistu. Malého kulturistu, který tu určitě dohlíží na to, aby se nikomu nic nestalo.

Hodil jsem štěk s kulturistou a zjistil jsem, že jen pár krůčků od hřiště, hned vedle obecního úřadu, najdu místní hospůdku, kde si mohu dát zmrzku nebo chlazený nápoj. To se ví, místní hospůdku jsem musel prubnout. Jenže jsem v byl v obci Koupě moc brzy a hospůdka byla zavřená. To mi však nebránilo v průzkumu pokračovat.

S hřišti a hospůdkou za chvostem, protlapkal jsem pod kaštanem a pořádně navětřil. Ucítil jsem vůni vodičky. Nebyla to však obyčejná vodička, co jsem ucítil. Navětřil jsem celý rybník.

Jen co jsem měl rybník ve famfrňáku, kopnul jsem do vrtule a svištěl rychleji než rychlejší vstříc vodičce. Jen pár rychlých kroků jsem utlapkal, kolem keře jsem prosvištěl, a najednou, zničehonic, v celé své kráse, ukázal se přede mnou nádherný velký rybník. Rybník, ve kterém roste rákosí vedle rákosí. Rybník, kde za rákosím plavali kámoši kačeři s kachnami.

Stál jsem u rybníku a prohlížel si jeho krásu. Když se ke mne připojila člobrdice, pověděla mi, že jsem objevil rybník Dražská Koupě. Také mi pověděla, že rybník Dražská Koupě není jen tak obyčejný rybník. Prý jsem objevil celou přírodní rezervaci. Rezervaci, kde našli domov mí kámoši obojživelníci.

Sám jsem žádného kámoše obojživelníka ani nezmerčil, ani nenavětřil. Ale prý tu bydlí kuňky ohnivé, blatnice skvrnité, rosničky, ropuchy nebo čolci. Z kamarádů ptáčků se zde uhnízdili potápky, kopřivky a motáci. To vám štěknu, kamarádi, že uprostřed vísky s bohatou historií a krásnými chaloupkami objevím i přírodní rezervaci mých obojživelných kámošů a kámošů z ptačí říše, to jsem nečekal.

Od rybníku Dražská Koupě jsem se vypravil mezi domky a loučkou dále do obce. Míjel jsem domky různého věku, dokonce i domek na stromě jsem zmerčil. Než jsem se nadál, dotlapkal jsem na konec obce, kde jsem se otočil a vypravil se zpátky ke Kiákovi.

To vám štěknu, kamarádi, v obci Koupě se mi moc líbilo. Mám rád staré chaloupky, mám rád historii. A když k tomu všemu najdu i přírodní rezervaci kde žije nespočet mých ohrožených přátel, to mám radost ještě větší. Vždyť objevit podobnou obec, to se mi jen tak nepodaří. Takže až se vypravíte v mých stopách do vísky Koupě, nezapomeňte se zastavit i za mými místními kámoši. A na malé občerstvení, to totiž při čekání na mé místní kámoše přijde vhod.

 

Obec Koupě naleznete zde: https://mapy.cz/s/pulobozopa

 

Přírodní rezervaci rybník Dražská Koupě naleznete zde: https://mapy.cz/s/jemabusube

 

Místní hospůdku naleznete zde: https://mapy.cz/s/jubasefega

 

Hřiště naleznete zde: https://mapy.cz/s/garomegupo

 

Kapličku naleznete zde: https://mapy.cz/s/hezetugaho

 

Nádrž, ve které jsem se chtěl smočit, naleznete zde: https://mapy.cz/s/lejajonaje

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, podívejte se na web https://www.e-pobyty.cz/ a vyberte si ubytování dle vašich požadavků.