Leletice

 

Dnes vás kamarádi zavedu do vísky plné krásných výhledů a chaloupek. A o jaké vísce bude řeč? No přeci o Leleticích, vísce na samotném okraji přírodního parku Třemšín.

Jen co jsem vyskočil z Kiáka nestačil jsem valit očadla. Stál jsem na návsi, po pravé tlapce informační tabuli a přímo přede mnou výhled do dáli daleké. Merčil jsem pole a louky, merčil jsem snad až daleké Horažďovice. Stál jsem vedle Kiáka a pozoroval krásný výhled. Než jsem se nadál, člobrdice měla pobrané vše potřebné a mohlo se vyrazit výletit.

Vyrazil jsem doleva. Jen pár kroků jsem utlapkal a stál jsem u pumpy. Vedle pumpy, pod vysokými stromy, zmerčil jsem pomník. Pomník obětem první světové války, který stojí ve stínu majestátních stromů.

Když jsem měl pumpu a pomník v merku, vyrazil jsem kupředu. Jen pár kroků jsem utlapkal, když jsem po své levé tlapce zmerčil kříž. To vám štěknu, kamarádi, na jednom malém místě jsem zmerčil hned tři zajímavá zastavení v této malé obci. Jen co mi to doštěklo, začal jsem se těšit na chvíli, až se vydám na průzkum obce. Věděl jsem, že tady zmerčím místa nevídaná a krásná.

Jen co jsem měl náves v merku, pokračoval jsem silničkou dál. Míjel jsem chaloupky starší než staré. Chaloupky opravené nebo opravované. Merčil jsem kamenné chaloupky i selská stavení a nevěděl, které si prohlížet dřív.

Protlapkal jsem kolem několika chaloupek, když se má cesta rozdělila. Mohl jsem tlapkat doleva do mírného kopečka. Mohl jsem tlapkat doprava, z mírného kopečka. Dodnes nevím proč, ale tlapky se na rozcestí zapomněly zastavit a na jistotu mne nesly silničkou vlevo.

Minul jsem krásné selské stavení po pravé tlapce. Míjel jsem chaloupky velké i malé po tlapce levé. Tlapkal jsem jen chvilku, když jsem po pravé tlapce zmerčil cestu a za ní pastvinu a stodolu starší než starou.

Cestu doprava jsem nechal cestou. Protlapkal jsem kolem malé pastviny, prohlédl si stodolu. Za stodolou mne přivítala další pastvina a za ní výhledy ze všech výhledů nejkrásnější. Už jsem nemerčil žádné město. Byť jsem měl svět jako na tlapce, po díle člobrdy nebylo nikde ani památky Merčil jsem nádhernou přírodu. Merčil jsem pole a louky, merčil jsem kopečky a lesy. Merčil jsem hory v dáli ták daleké, že když mi člobrdice pověděla, že merčím snad i dalekou Šumavu, tak jsem jí věřil.

S pastvinou a vyhlídkou po pravé tlapce a polem s obilím po tlapce levé, tlapkal jsem stále kupředu. Tuším, že jsem tlapkal cestou, která mi připomínala cestu polní. Ale tlapku bych vám na to nedal. Já byl ták zakoukán do krásných výhledů, že koukat na cestu jsem neměl kdy.

Tlapkal jsem mezi polem a loukou, kochal jsem se výhledy. Než jsem se nadál, přímo přede mnou vyrostl strom a turistický přístřešek. To vám štěknu, kamarádi, já se ták lekl. Jak jsem byl zakoukaný do výhledů parádnějších než parádních, úplně jsem zapomněl, že bych měl merčit i něco jiného. Když jsem však zmerčil turistický přístřešek ve stínu vysokého stromy, neváhal jsem ani chvilku a vyhlásil pauzu. Vždyť kde jinde bych si měl odpočinout než na místě, kde si i člobrdice může posedět ve stínu stromu, zakoukat se do dálky daleké a zaposlouchat do zpěvu kamarádů ptáčků, kteří z vysokého stromu pějí ty nejkrásnější písně.

Po malém odpočinku, po příjemné relaxaci, rozhodl jsem se vrátit zpátky do Leletic. Nyní s parádním výhledem po tlapce levé jsem obtlapkal pastvinu, obtlapkal jsem stodolu a než jsem se nadál, už jsem tlapkal uličkou z mírného kopečka doleva. Uličkou, kterou jsem cestou k přístřešku minul.

Protlapkal jsem kolem stodoly, protlapkal jsem mezi zahradami. Než jsem se nadál, byl jsem na další silničce a zatáčel doprava. Protlapkal jsem kolem chaloupky krásnější než krásné, která měla zahradu živější než živou. Všude, kam očadlo dohlédlo, kvetly květiny a keře. Na květech poletovali kamarádi motýli a čmeldové doprovázení kamarádkami včelkami.

Tlapkal jsem mezi krásnými chaloupkami, užíval si chvíli tady a teď. Takhle krásnou vísku se spoustou kámošů z hmyzí říše, to jsem snad ještě nenavštívil. I počasí mi přálo a já by rád, že mohu Leletice prozkoumávat píď po pídi.

Tlapkal jsem krásnou vískou, tlapkal jsem silničkou mezi chaloupkami. Než jsem se nadál, byl jsem zpátky na cestě, kterou jsem již tlapkal. Jen pár kroků jsem utlapkal a byl jsem zpátky u pomníku na návsi. Ke Kiákovi jsem se ještě nechystal. Vydal jsem se silničkou doprava a kolem parádního vjezdu do bývalého selského stavení a kolem sochy sv. Jana Nepomuckého, tlapkal jsem kupředu, přímo za famfrňákem.

Minul jsem místní kulturní dům, minul jsem prazvláštní zvoničku. Očíhnul jsem se v zrcadle, protlapkal jsem mezi krásnými selskými staveními a než jsem se nadál, dotlapkal jsem ke kámoškám kravkám. To vám štěknu, kamarádi, já byl ták překvapen, že jsem potkal kámošky kravky, že jsem se musel zastavit na kus štěku.

To co mi holky vybučely, to stálo za to. Prý se v okolí Leletic nachází parádní příroda. Spousta kopečků a rybníků. Tak prý až budu mít chvilku, mám se zastavit i tu. Prý mi kamarádi ptáčci do kroku zapějí ty nejkrásnější písně. Prý se budu moci prosvištět s kámoši čmeláky a motýly. Když prý budu mít štěstí, tak se prý posvištím i s včelkami. A když bude Puňťa na obloze, prý si budu moct smočit kožíšek v některém z mnoha rybníků.

Jen nerad jsem od kámošek kravek odcházel. Ještě než jsem kravkám zamával chvostem na pozdrav, poděkoval jsem jim za tipy k výletu a štěknul, že až budu zase někde blízko, že se za kravkami určitě zastavím. Stejně jako za místními parádními chaloupkami a nezapomenutelnými výhledy.

 

Obec Leletice naleznete zde: https://mapy.cz/s/muledobeco

 

Pomník obětem 1. světové války naleznete zde: https://mapy.cz/s/ganaputozu

 

Kříž naleznete zde: https://mapy.cz/s/jecuvumada

 

Pumpu naleznete zde: https://mapy.cz/s/pehahalape

 

Vyhlídkové místo s turistickým přístřeškem naleznete zde: https://mapy.cz/s/pupujalefa

 

Kámošky kravky naleznete zde: https://mapy.cz/s/jojuhejezu

 

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, podívejte se na web https://www.e-pobyty.cz/ a vyberte si ubytování dle vašich požadavků.