Mýta

 

Dnes vás zavedu do malé vísky Mýta, kterou najdete jen mrňousek za hranicemi chráněné krajinné oblasti Brdy.

Jen co jsem vyskočil z Kiáka, nevěřil jsem vlastním očadlům. Stál jsem ve stínu majestátních kaštanů vedle výběhu pro mé kámoše koně. Kámoši nebyli doma, kus štěku se tedy nekonal. Zato se konalo kochání větší než velké.

Když jsem zmerčil, že kámoši koně nejsou doma, pořádně jsem se rozhlédl. To co jsem zmerčil, to bych tu nečekal. Myslel jsem, že mám obec Mýta v tlapce, ale ani nevíte, jak moc jsem se mýlil. Jak jsem stál ve stínu vysokého kaštanu a rozhlížel se kolem, merčil jsem chaloupku vedle chaloupky. Merčil jsem chaloupky staré i mladší, chaloupky zděné i roubenku. Merčil jsem jedno hezčí stavení než druhé.

Vyrazil jsem doleva na konec silničky. Vysvištěl jsem malý kopeček a než jsem se nadál, měl jsem v merku všechny chaloupky, které jsem dosud z dálky pozoroval. Kdybych pokračoval jen o mrňousek výš, dosvištěl bych k zámečku Roželov. Jenže u toho jsem byl nedávno a vím, že za dobu mé nepřítomnosti se u něj určitě nic nezměnilo.

Z konce obce vracel jsem zpátky. Protlapkal jsem kolem Kiáka, protlapkal jsem kolem hasičárny. Po mé pravé tlapce zmerčil jsem hřiště pro sviště i sportovce, zmerčil jsem posezení. Za hřištěm, v dálce ne moc daleké, zmerčil jsem lávku. Lávku pro pěší, která vedla do neznáma.

Jen co jsem hřiště v merku, vydal jsem se k lávce. Jen pár kroků mi stačilo k tomu, abych lávku přetlapkal a ocitl se v pohádce. Lávka mne přenesla do dob dávno minulých. Najednou jsem se ocitl v době, kdy se stavěly nádherné dřevěné chaloupky s ploty z úzkých planěk. Byl jsem v době, kdy chaloupky měly malá okénka a vápennou omítku. Byl jsem v době, kdy stodoly měly obrovská dřevěná vrata. Také jsem byl v době, kdy nebyl domek, který by ve štítě neměl letopočet.

Přes lávku přes místní potůček vrátil jsem se do doby dávno minulé. Člobrdice říkala, že jsem omládl minimálně o sto let. To vám štěknu, kamarádi, mladší jsem se necítil. Zato jsem cítil pocit sounáležitosti a bezpečí. V téhle úzké pohádkové uličce, kde je jedna chaloupka hezčí než druhá, kde na malých zahrádkách rostou vysoké stromy, jsem se cítil jako málokde.

Z uličky pohádkovější než pohádkové jsem se v mžiku ocitl zpátky ve své době. Dotlapkal jsem na asfaltku. Pohádkovější než pohádkové chaloupky jsem nechal za chvostem a před sebou jsem merčil chaloupky krásnější než krásné. Chaloupky také kamenné a s malými okénky, ale již bez vysokých stromů v zahrádkách.

Tlapkal jsem po hlavní silnici, prohlížel si místní chaloupky. Než jsem se nadál, dotlapkal jsem k pomníku obětem světových válek. Tak moc jsem se soustředil na okolní domky a chaloupky, že jsem málem minul tento velký památník. A kdyby jenom památník. Já jsem málem minul i autobusovou zastávku.

Od pomníku vydal jsem se dál. Protlapkal jsem se kolem kříže po hlavní silnici, přímo za famfrňákem. Minul jsem krásné domky s velkou zahradou. Minul jsem domky, které mi připomínaly malé vilky. Než jsem se nadál, zjistil jsem, že jsem v Roželově.

Jak rychle jsem do Roželova dotlapkal, tak rychle jsem ho opustil. Vrátil jsem se ke křížku, přetlapkal jsem silnici a odbočil jsem doprava. Dotlapkal jsem do uličky, kde byla jedna kamenná chaloupka vedle druhé. Dokonce i dobovou stodolu jsem minul.

Jen pár chaloupek jsem zmerčil v této uličce, když jsem se ocitl na konci obce. Otočil jsem se a vracel jsem se zpátky k památníku. Stavil jsem se na kus štěku u kámoše Briarda a už jsem svištěl za hlavní silnicí do mírného kopečka. Minul hřiště, minul jsem hasičárnu. Než jsem se nadál, byl jsem ve stínu kaštanů u kámoše Kiáka a pomalu se s vískou Mýta loučil.

Obec Mýta naleznete zde: https://mapy.cz/s/kutovudule

 

Památník obětem světových válek naleznete zde: https://mapy.cz/s/gumogojefa

 

Křížek naleznete zde: https://mapy.cz/s/beturunuha

 

Hřiště naleznete zde: https://mapy.cz/s/povotabago

 

Lávku do pohádky naleznete zde: https://mapy.cz/s/kajahojaru

 

Pohádkovou uličku naleznete zde: https://mapy.cz/s/mucoracolo

 

 

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, podívejte se na web https://www.e-pobyty.cz/ a vyberte si ubytování dle vašich požadavků.