Památník Antonína Dvořáka

 

Kraj: Středočeský

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.6368850N, 13.9401597E

 

Památník Antonína Dvořáka naleznete zde: https://mapy.cz/s/nolapanozo


Dnes vám štěknu o památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě. To se ví, do památníku jsem se nepodíval, zato jsem si ho prohlédl zvenku, včetně zámeckého parku. A nezapomněl jsem se zastavit ani u Rusalčina jezírka.

Jen co jsem vyskočil z Volváka, nestačil jsem valit očadla. Stál jsem na parkovišti mezi dalšími plechovými mazlíky, koukal jsem na domy a kebule mi nebrala, kde jsem se to ocitl. Po dlouhé době jsem zavítal do obce. A to, jak moc dobře víte, to se mi moc často nestává.

Stačilo mi jen pár kroků a tlapky mne donesly k bráně. Bráně větší než velké, za kterou se ukrývalo něco, co bych na místě nehledal. Všude, kam očadlo dohlédlo, rostly majestátní stromy. Pod stromy byl upravený trávník a těch keřů co na místě bylo. Jen málo mi chybělo a s radostí mne vlastní bych se rozsvištěl mezi stromy. Jen málo chybělo a zkontroloval bych všechny keře, co v místě byly. Ale to málo. Celou cestu jsem musel tlapkat na vodítku.

Způsobně, jako velký Frája, tlapkal jsem vedle člobrdice. Nesvištěl jsem mezi stromy, nesvištěl jsem po trávníku. Tlapkal jsem se zdviženou kebulí zámeckou cestou a rozhlížel se po okolí. Netrvalo dlouho a za majestátními stromy jsem objevil zámeček. Za zámečkem jsem objevil bustu Antonína Dvořáka. A těch laviček, co v parku bylo a vybízelo k odpočinku, těch ptáčků co mi zpívalo do kroku, to byla nádhera.

Jen co jsem měl v merku park a zámeček, vydal jsem se podél plotu zpátky k bráně. K mému velkému překvapení jsem vyšel jinou bránou, než jsem do zahrady zavítal. Přímo před famfrňákem jsem zmerčil pomník pplk. Josefa Kholla, který padl v bojích o Duklu.  Vedle pomníku jsem objevil ceduli, která připomíná bývalou hájovnu, která v místě stála do roku 1971, kdy shořela po zásahu bleskem.

Byl jsem moc rád, že jsem mohl smutné místo opustit. Za závorou jsem dostal volno a mohl jsem si zkoumat přírodu podle svého. To se ví, nezaváhal jsem. Jen co cvaklo vodítko, už jsem svištěl lesní cestou kupředu, přímo za famfrňákem. Po levé tlapce jsem měl oplocenku, po pravé tlapce hustý les. Já si svištěl po cestě a větřil jsem další dobrodružství. V kožíšku jsem cítil, že mne tlapky nesou na pohádkové místo. Jenže kam, to mi bylo záhadou.

Prosvištěl jsem kolem oplocenky, zasvištěl jsem do lesa. Jen co jsem byl v lese, famfrňák navětřil super bájo vůni. Vůni tak omamnou, že jsem kopnul do vrtule a svištěl za vůní rychleji než rychle. Co chvilku mi od tlapek odlétlo kus země, co chvilku jsem se vracel k člobrdici. I tak netrvalo dlouho a dosvištěl jsem na rozcestí.

Nezaváhal jsem. Jen co jsem zmerčil cestu vpravo, vydal jsem se po ní. Vůně sílila a já věděl, že už jsem blízko. Jen několik málo rychlých kroků jsem udělal, jen několik dlouhých skoků jsem skočil a najednou jsem stál na břehu rybníčku a kochal se výhledem.

Stál jsem na místě, před famfrňákem rybníček. Za rybníčkem lesíček. A na rybníčku kačer. Jako by nevěděl, že na koupání je zima. Plaval si na rybníčku jako by bylo léto. To se ví, kebule mi to nebrala. Ale plavat za kačerem, to se mi nechtělo. Navíc rybníček nevypadal hluboce, zato pohádkový, to by byl.

Kačer nekačer, za chvilku jsem tlapkal po okolí rybníčku a užíval si přírodu. Pozoroval jsem zajímavé stromy, četl jsem si vzkazy. Když jsem měl Rusalčino jezírko v merku, odpočinul jsem si u turistického posezení a vypravil se zpět k Volvákovi. Zážitků jsem měl, no jé je, tak jsem se spokojeně vypravil k domovu.


Památník Antonína Dvořáka naleznete zde: https://mapy.cz/s/nolapanozo


Bustu Antonína Dvořáka naleznete zde: https://mapy.cz/s/honatusaza


Pomník pplk. Kholla a zmínku o hájovně naleznete zde: https://mapy.cz/s/fodekenula


Rusalčino jezírko naleznete zde: https://mapy.cz/s/fefakapode

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, podívejte se na web https://www.e-pobyty.cz/ a vyberte si ubytování dle vašich požadavků.