Planiny

 

Kraj: Středočeský

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.5451458N, 13.7789031E

 

Vesničku Planiny naleznete zde: https://mapy.cz/s/jafajebopo

 

Dnes vám štěknu o poslední obci, kterou jsem při svých toulkách Podbrdskem prozatím navštívil. Zavedu vás do obce Planiny, která podle mapy vypadá naprosto nezajímavě. Jenže zdání klame. Když jsem Planinami svištěl, měl jsem jazyk skoro až u kotníků. A i přesto jsem hledal další a další krásná zákoutí a výhledy.

Jen co jsem vyskočil z Kiáka, měl jsem očadla navrch kebule. Stál jsem na louce před značkou Planiny a nemohl jsem uvěřit tomu, co vidím. Když jsem hodil očadlem na silničku, kterou mne sem Kiák přivezl, naskytl se mi parádní výhled do dálky daleké. Přes pole a louky merčil jsem kopce a kopečky, merčil jsem i hluboké lesy. Když jsem hodil očadlem na značku Planiny, za značkou jsem zmerčil něco, co se často nevidí. Merčil jsem chaloupky pohádkovější než pohádkové. Merčil jsem nádherné zdobené chaloupky s malými okénky. Merčil jsem chaloupky, o které se jejich člobrdové starají, jak nejlépe umí.

Stál jsem před cedulí Planiny a nevěděl kudy dál. Něco mne nutilo setrvat namístě a kochat se výhledem. Zvědavost mne sváděla k průzkumu. Jak těžké rozhodování ze začátku bylo, nakonec se vyplatilo.

To se ví, zvědavost mne vlastní zvítězila. Výhledům jsem zamával chvostem na rozloučenou, Kiákovi jsem slíbil, že se brzy vrátím a vydal jsem se prozkoumat malou podbrdskou vísku Planiny. Tlapkal jsem pomalu po boku člobrdice. Hned za cedulí mne uvítala stará venkovská usedlost se zdobenou stěnou a malými okénky.

Když jsem měl usedlost v merku, vydal jsem se dál. Protlapkal jsem zatáčkou a ocitl se na místě, odkud jsem merčil jednu chaloupku hezčí než druhou. Merčil jsem venkovská stavení, merčil jsem usedlosti. Prohlížel jsem si štíty chaloupek a hledal letopočty. Prohlížel jsem si malá okénka, která byla různě skládaná. Prohlížel jsem si i chaloupky samotné. Merčil jsem jejich nejmenší detaily.

Tlapkal jsem Planinami a valil očadla. Když nebyla vedle uličky chaloupka, byla u uličky stodola. Kde nebyla chaloupka ani stodola, byla krásná zahrada.

Cesta, po které jsem přitlapkal najednou skončila a já se musel rozhodnout kudy dál. Mohl jsem tlapkat doleva, mohl jsem tlapkat doprava. Nakonec jsem se vydal doprava, zvědav, kam mne cesta zavede.

K mému velkému překvapení mne cesta zavedla mezi další pohádkové chaloupky. Nejen pohádkové chaloupky jsem v této uličce míjel. Míjel jsem tu i domky přestavené k obrazu člobrdů, kteří je obývají. Když jsem minul poslední chaloupku, cesta se stočila a mne se opět naskytl výhled do dálky daleké. Merčil jsem louku, merčil jsem mé oblíbené Brdy.

Z vyhlídky na konci uličky vrátil jsem se zpátky do míst, kde jsem uhýbal vpravo. Nyní jsem se vydal rovně, přímo za famfrňákem. Protlapkal jsem kolem několika krásných chaloupek a než jsem se nadál, přes pole jsem koukal do dálky daleké. Merčil jsem lesy, merčil jsem pole, merčil jsem silničku, na které na mne trpělivě čekal kámoš Kiák.

Dotlapkal jsem silničkou až k poslední samotě. Pokochal jsem se nádherným výhledem a pomalu a jistě zamířil jsem zpátky ke Kiákovi.

To vám štěknu, kamarádi, vesnička Planiny je malá, ale opravdu až pohádkově krásná. Objevil jsem v ní chaloupky a atmosféru, která nemá obdoby. Užil jsem si parádní výhledy.  A k mému velkému překvapení jsem se ke Kiákovi vracel z jazykem na vestě. Ono se to nezdá, ale když se prohlíží domky do posledního detailu, hodně se toho nachodí.

 

Vesničku Planiny naleznete zde: https://mapy.cz/s/jafajebopo


Tip na ubytování


Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, podívejte se na web https://www.e-pobyty.cz/ a vyberte si ubytování dle vašich požadavků.