Roželov

 

Kraj: Středočeský

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.5491356N, 13.7950453E 

 

Obec Roželov naleznete zde: https://mapy.cz/s/dopoluvodu

 

Dnes vás zavedu do krásné vísky Roželov, kterou najdete v přírodním parku Třemšín. Z této vísky pak stačí jen pár kroků a dojdete do mé nejoblíbenější části chráněné krajinné oblasti Brdy.

Jen co jsem vyskočil z Kiáka, nestačil jsem valit očadla. Stál jsem před spoustou dopravních cedulí u autobusové zastávky a byl jsem moc zvědavý, co mne čeká a nemine. Zprvu jsem se bál, že někam posvištím busem, ale nakonec jsem byl mile překvapen, když mi člobrdice pověděla, že jdeme na průzkum. Vypravil jsem se proto rovně, z mírného kopečka a cedule a autobusovou zastávku jsem nechal za chvostem.

Protlapkal jsem zatáčkou a jen co jsem se stihl rozhlédnout, zmerčil jsem spoustou krásných kamenných chaloupek. Stála jedna vedle druhé podél místní silnice. Tlapkal jsem z mírného kopečka a prohlížel si krásu vystavenou kdysi dávno. Prohlížel jsem si chaloupky, prohlížel jsem si jejich malá okénka.

Prohlížel jsem si krásu místních stavení a přemýšlel nad člobrdy, kteří tyto chaloupky stavěli. Přemýšlel jsem nad tím, co asi dělali a kolik jich v chaloupkách žilo. S kebulí plnou myšlenek tlapkal jsem obcí, když jsem po pravé tlapce zmerčil chaloupku ze všech chaloupek nejvýraznější. Zmerčil jsem chaloupku, jejíž barva zářila do dálky.

Když jsem měl chaloupku v merku, pokračoval jsem dál. Minul jsem ceduli, která mne upozornila na konec obce. To mne však nezastavilo. V kožíšku jsem cítil, že jsem jen kousíček od krásného místa a famfrňák mé domnění pouze potvrzoval. Větřil svěží vůni vodičky. Tu vůni, kterou mám ták rád.

Jen pár kroků od cedule jsem utlapkal, když jsem zmerčil vysoké stromy po mé pravé tlapce. Pod stromy jsem zmerčil křížek. A za křížkem, to byla paráda. Pod vysokými stromy, jen mrňousek od cesty, objevil jsem rybníček. Rybníček malý, ale tak akorát ke koupání.

V mžiku jsem svištěl rychleji než rychle kupředu, přímo za famfrňákem. Svištěl jsem po měkoučké travičce s větrem o závod. Tlapka míjela tlapku, ušadla se mi jen tak tak udržela na kebuli. Svištěl jsem ták rychle, až se mi od tlapek prášilo. Než jsem se nadál, byl jsem po kolena v rybníčku a snažil se ho vypít.

To se ví, kdyby to šlo, nezůstalo by jen u pití. Ale toulat se obcí s mokrým kožíškem? Vždyť to by nešlo. To bych nebyl za velkého Fráju. A kdybych někoho potkal, určitě by mi nechtěl vydrbat kožíšek. A já mám drbání od člobrdů tuze rád. To je mnohem lepší než koupání v rybníčku. Koupání si totiž užiji spoustu, ale podrbání od kolemjdoucích? Toho se mi jen tak nedostane.

Když jsem byl osvěžen a rybníček byl skoro vypitý, vydal jsem se zpátky do obce. Tlapkal jsem po boku člobrdice do mírného kopečka. Po pravé tlapce jsem měl pole, po tlapce levé rybníček. Než jsem se nadál, protlapkal jsem kolem první chaloupky.

Tlapkal jsem po silničce mezi chaloupkami a pod fousky si poštěkával, jak je tu krásně. Přemýšlel jsem nad tím, jak je z každé strany chaloupka jiná a merčil maličkosti, kterých jsem si cestou k rybníčku nevšiml. Prohlížel jsem si rozkvetlé předzahrádky chaloupek, prohlížel jsem si štíty domů s letopočty. Než jsem se nadál, byl jsem zpátky u Kiáka.

Pozdravil jsem Kiáka a vydal se po hlavní silnici doprava, směr Rožmitál pod Třěmšínem. Jen pár kroků jsem utlapkal, když jsem dotlapkal na konec obce. V merku jsem měl pár chaloupek a přemýšlel kudy dál.

Opět jsem byl u Kiáka, když jsem si všiml silničky, která vedla za Kiákem mezi domky. Směr byl jasný. Vydal jsem se doprava. Tlapka střídala tlapku a očadla pozorovala místní chaloupky a zahrádky. Než jsem se nadál, tlapkal jsem po prašné cestě mezi poli.

Jen chvilku jsem mezi poli tlapkal, když jsem dotlapkal k místní samotě. Prohlédl jsem si krásný domek a k mému velkému překvapení mne tlapky nesly ještě dál. Dotlapkal jsem do lesíka, dotlapkal jsem na rozcestí. Jen co jsem na rozcestí dotlapkal, přímo přede mnou, zpod vysokých stromů, vykouklo na mne stavení krásnější než krásné. Stavení ze dřeva, se spoustou oken a okének. Dotlapkal jsem k zámku Roželov.

Jen co jsem zámek zmerčil, kopnul jsem do vrtule a vyrazil mezi stromy. Prosvištěl jsem kolem malého domku a než jsem se nadál, stál jsem na nádvoří. Po mé pravé tlapce byla nádherná brána do zámečku, přímo přede mnou brána na nádvoří.

Stál jsem na nádvoří ve vysoké trávě a valil očadla. Ták krásná stavba a žádný člobrda jí neobývá. Být to na mne, hned se tu zabydlím. Bydlel bych na samotě u lesa v zámečku krásnějším než krásném. Budil by mne zpěv kamarádů ptáčků, kámošky lišky by mi dávaly dobrou noc. Pod vysokými stromy, jen mrňousek od zámečku, nechal bych postavit bar pro mé lesní kámoše, aby se u mne cítili dobře.

S kebulí plnou myšlenek vydal jsem se na obhlídku. Opustil jsem nádvoří, vydal jsem se podél zámečku doleva. Protlapkal jsem kolem společenské místnosti, nakouknul jsem dovnitř. Zkontroloval jsem dveře, zda jsou důkladně zavřené a než jsem se nadál, byl jsem opět u cesty.

Ještě jednou jsem si prohlédl roželovský zámeček. Krásnou dřevěnou stavbu v nádherné přírodě na konci světa. Ještě jednou jsem se zaposlouchal do zpěvu mých kamarádů ptáčků. Ještě jednou jsem se rozhlédl po okolí. Nakonec jsem se vydal zpátky ke Kiákovi, který na mne trpělivě čekal u autobusové zastávky.

Přátelé a kamarádi, když se do Roželova vydáte, mějte prosím na paměti, že se tu pracuje na místní hlavní silnici. Abych vám však pravdu štěkl, vůbec vám to vadit nemusí. Ty nejkrásnější domky stejně najdete v uličkách vedlejších.

 

Obec Roželov naleznete zde: https://mapy.cz/s/dopoluvodu

 

Rybníček s křížkem naleznete zde: https://mapy.cz/s/donasodago

 

Autobusovou zastávku naleznete zde: https://mapy.cz/s/lesusulure

 

Zámeček Roželov naleznete zde: https://mapy.cz/s/lokusugoba

 

 

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, podívejte se na web https://www.e-pobyty.cz/ a vyberte si ubytování dle vašich požadavků.