Sedlice

 

Kraj: Středočeský

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.6217625N, 13.8807822E

 

Obec Sedlice naleznete zde: https://mapy.cz/s/nocenajego

 

Dnes vás zavedu do obce Sedlice, malé vísky těsně za hranicí přírodního parku Třemšín. V obci Sedlice se můžete při troše štěstí odpoledne občerstvit v místní hospůdce. Kebuli tu asi nesložíte, zato si v obci užijete parádní vyhlídky do krásné přírody.

S Mračouny na obloze a s obavami v kožíšku, vyskakoval jsem v obci Sedlice z kámoše Kiáka. Co chvilku na mne přistála dešťová kapka, ale já byl odhodlán vísku Sedlice prozkoumat za každou cenu. Po boku člobrdice jsem vyrazil na důkladný průzkum této malé vísky a nakonec jsem byl moc rád, že jsem toulání nevzdal.

Jako první místo, které jsem zmerčil, byla krásná kaplička. Opravená kaplička a pomník obětem první světové války stojící na návsi. Odtud jsem se vydal do mírného kopečka mezi domky. Míjel jsem chaloupky, které tu stojí déle než dlouho. Míjel jsem chaloupky, které kdyby mohly vyprávět, určitě by mi pověděly příběhy dnes již neuvěřitelné. Míjel jsem i domky mladší a mladé, zastavil jsem se na kus štěku s místním člobrdou.

Tlapka střídala tlapku a než jsem se nadál, zamával jsem chvostem na pozdrav posledním domkům. Přímo přede mou vedla cesta mezi svahy porostlými stromy a keři. Po pravé tlapce jsem zmerčil polní cestu, která vedla do neznáma. To se ví, neodolal jsem. Jen co jsem polní cestu zmerčil, už jsem svištěl do kopečka. Jen několik málo rychlých kroků mi stačilo a byl jsem na kopečku. To, co jsem zmerčil, zastavilo mé tlapky. Stál jsem na místě jako přikovaný a valil očadla.

Všude, kam očadlo dohlédlo, merčil jsem parádní přírodu. Merčil jsem pole a louky, merčil jsem krásné modré chrpy. Stál jsem na kopečku, svět jsem měl jako na tlapce. Kde nebylo pole či louka, kde nekvetly chrpy, merčil jsem kopce a kopečky. Merčil jsem hluboké lesy, merčil jsem vrcholy. Stál jsem na konci obce Sedlice, jen několik málo kroků od posledního domku a užíval si výhled nevídaný.

Jen co jsem měl výhled v merku, pomalu a s rozumem, vyrazil jsem po polní cestě doprava. Tlapkal jsem mezi polem a ploty, dotlapkal jsem mezi první domky. Rozloučil jsem se s parádními výhledy a v mžiku jsem byl zpátky v obci. Tlapkal jsem mezi domky různého stáří a než jsem se nadál, byl jsem u hasičárny. Od hasičárny jsem pokračoval rovně. Jen pár kroků jsem utlapkal, když jsem dotlapkal ke křížku.

Stál jsem u křížku, na chvíli se zastavil, když jsem uslyšel zabečení. V mžiku jsem byl v pohotovosti. Nastražil jsem ušadla a zaposlouchal se, zda neuslyším další bekot. Jen chvilku jsem stál zaposlouchaný u křížku, když se bekot ozval znovu. V tu chvilku mi štěklo, že bych mohl vyrazit na kousek štěku za místními kámoškami.

Od křížku jsem se vydal zpátky k hasičárně. K té jsem však nedotlapkal. Vydal jsem se po silnici doprava. Jen pár kroků mi stačilo a stál jsem u kámošek oveček. Moc jich tam nebylo, ale já měl takovou radost, že jsem zmerčil ovečku. Vždyť potkat kámošku ovečku, to se mi moc často nestává. Chvilku jsem si kámoškami poštěkal, kámošky mi vybečely zprávy z okolí. Poslaly mne zpátky ke křížku a od něj do místní hospůdky.

To vám štěknu, kamarádi, není nad to potkat kamarády. To se jeden dozví věci. Po krátkém zastavení v hospůdce, vypravil jsem se zpátky ke Kiákovi. Od cesty jsem se ještě pokochal výhledem do dálky od autobusové zastávky a pak vyrazil k domovu. Užil jsem si další parádní výlet mezi člobrdy, poštěkal si s kámoškami ovečkami, tak bylo na čase, vrátit se zpátky k člobrdovi a ségruši.

 

Obec Sedlice naleznete zde: https://mapy.cz/s/nocenajego

 

Kapličku a pomník obětem první světové války naleznete zde: https://mapy.cz/s/macanujote

 

Vyhlídkové místo za obcí najdete zde: https://mapy.cz/s/hosomuvalo

 

Křížek najdete zde: https://mapy.cz/s/cakevozosa

 

Hospodu najdete zde: https://mapy.cz/s/matupekoho

 

 

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, podívejte se na web https://www.e-pobyty.cz/ a vyberte si ubytování dle vašich požadavků.