Věšín

 

Kraj: Středočeský

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice:  49.6152483N, 13.8242156E

 

Obec Věšín naleznete zde: https://mapy.cz/s/lugagadogo

 

Dnes vás zavedu do malé vísky Věšín, kterou najdete hned, co by pro kostičku doběhl, od CHKO Brdy. Ve Věšíně najdete restaurace kde mňamózně vaří i penzion, kde můžete složit kebuli. Z Věšína to máte do mých oblíbených Brd opravdu kousíček. A dokonce ne do ledajaké části Brd. Věšín je vstupní vískou do té nejkrásnější části Brd. Brd neprozkoumaných a tajemných, Brd pohádkových. Kamarádi, vítejte ve Věšíně.

Jen co jsem vyskočil z Kiáka, byl jsem k nezastavení. První kroky člobrdice vedly do místního obchůdku, aby si koupila sváču na cesty. To vám štěknu, kamarádi, nešlo mi to do kebule. Vždyť člobrdice má problém sehnat bezlepkovou baštu i ve městě, natož v obci. Ale světe, div se, tady baštu sehnala a mohlo se vyrazit.

Mým prvním zastavením byla kaple sv. Františka Serafinského, dominanta obce Věšín. Stojí kousek od hlavní silnice a je vidět již z dálky. Kaple měla otevřené dveře, tak jsem si mohl prohlédnout i její interiér. Zmerčil jsem sochy Ježíše i Panny Marie, zmerčil jsem posezení pro člobrdy. Když jsem měl kapli v merku, vydal jsem se silničkou kolem obecního úřadu a školky mezi domky hluboko do obce. Míjel jsem chaloupky, míjel jsem nové domky. Tlapkal jsem úzkými uličkami a prohlížel si krásná stavení. Už ani nevím, kolikrát jsem zabočil, když jsem dotlapkal k malému parčíku s lavičkami.

Jen co jsem měl parčík v merku, jen co jsem se osvěžil v místním potůčku, vydal jsem se úzkou silničkou do kopečka. Jen pár kroků jsem utlapkal, když jsem po své pravé tlapce zmerčil krásnou roubenku. Stavení starší než staré. To kdyby mohlo vyprávět.

Když jsem měl roubenku v merku, vrátil jsem se do uličky. Protlapkal jsem kolem školní jídelny a v mžiku jsem byl na hlavní silnici. Zabočil jsem doleva a prohlédl si domky u hlavní silnice. Jen co jsem zmerčil klidnou uličku, tlapky mne od hlavní silnice snesly do vedlejší uličky. Tady jsem tlapkal kolem domků novějších.

Tlapka míjela tlapku a cesta mi šla krásně od tlapek. Najednou cesta odbočila doleva, domky skončily a mne se naskytl výhled krásnější než krásný. Merčil jsem své oblíbené Brdy. Merčil jsem přírodu chráněné krajinné oblasti Brdy, merčil jsem vrcholy Malý Tok i Praha. Poznal jsem Čákovu vyhlídku. Merčil jsem mne tak známá místa a pomalu se k nim blížil. Čím blíže jsem svým oblíbeným místům byl, tím lépe se mi tlapkalo. Tlapkal jsem úzkou silničkou, když jsem zvedl famfrňák k obloze a navětřil super bájo vůni. Navětřil jsem vodičku v množství větším než velkém.

Brdy nebrdy, v mžiku jsem svištěl s větrem o závod vstříc vodičce. Najednou stromy po mé levé tlapce skončily a já svištěl kolem louky. Jen pár kroků jsem usvištěl a zmerčil jsem pěšinku. V mžiku jsem byl na nízkém kopečku a merčil něco, co bych tu nečekal.

Přímo přede mnou, jen pár krůčků ode mne, bylo tolik vodičky, jako jsem už dlouho nezmerčil. Užuž jsem chtěl do vodičky hupsnout, když mi člobrdice pověděla, že je to koupaliště a že neví, zda je vhodné, abych se v něm koupal. To se ví, za sebe jsem radost neměl. Z čeho jsem však radost měl, že v takto malé vísce objevím koupaliště pro člobrdy.

Když jsem měl v merku koupaliště, rozhlížel jsem se, kudy dál. Otočil jsem kebuli doleva a zmerčil jsem hřiště. Po mé levé tlapce bylo hřiště pro všechny člobrdy, kteří si chtějí hrát či sportovat. Zmerčil jsem fotbalové hřiště, zmerčil jsem menší hřiště. Zmerčil jsem hřiště pro sviště. Tolik hřišť hned vedle koupaliště, to v širokém dalekém okolí mají snad jen tady. Ve vstupní bráně do chráněné krajinné Brdy.

Celý překvapený vydal jsem se přes hřiště. Prohlížel si všechny možnosti člobrdího vyžití a než jsem se nadál, byl jsem mezi domky. Protlapkal jsem kolem nových domků, protlapkal jsem uličkou mezi starými domky. Ulička mne dovedla zpátky do středu obce, k pomníku obětem světových válek.

Byl jsem zpátky u kámoše Kiáka, který tu na mne trpělivě čekal na malém parkovišťátku. Naposledy jsem se rozhlédl po Věšíne, naposledy jsem si prohlédl kapli sv. Františka Serafinského. Hupsnul jsem do Kiáka a nechal jsem se odvážet dom. Zážitků jsem měl nespočítaně, tlapky jsem měl utlapkané. Nyní bylo na čase všechny zážitky vstřebat.

 

Obec Věšín naleznete zde: https://mapy.cz/s/lugagadogo

 

Kapli sv. Františka Serafinského naleznete zde: https://mapy.cz/s/nacosodugu

 

Roubenku čp. 47 naleznete zde: https://mapy.cz/s/pofabagalu

 

Pomník obětem světových válek naleznete zde: https://mapy.cz/s/canokodonu

 

Koupaliště naleznete zde: https://mapy.cz/s/lotuzojune

 

Hřiště naleznete zde: https://mapy.cz/s/kofopocujo

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, podívejte se na web https://www.e-pobyty.cz/ a vyberte si ubytování dle vašich požadavků.