Vševily

 

Kraj: Středočeský

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.5651700N, 13.8825417E

 

Obec Vševily naleznete zde: https://mapy.cz/s/honolokeku

 

Dnes vás zavedu do obce Vševily, kterou najdete těsně za hranicemi přírodního parku Třemšín.

Jen co jsem vyskočil u Kiáka, nestačil jsem valit očadla. Přímo přede mnou, na vyplétaném plotě, zmerčil jsem něco, co jsem ještě nikdy nikde nezmerčil. Zmerčil jsem spoustu pokliček a poklicí z hrnců. Ano, přesně těch pokliček a poklicí, které dává člobrda s člobrdicí na hrnce když vaří bašty. Ale tady? Tady visí na plotě a jsou krásně malované. Jedna poklice se na mne usmívala, jiná se pyšnila květinami. Stál jsem na místě jako přikovaný a úplně jsem zapomněl, proč jsem do Vševil vlastně přijel.

Stál jsem na místě vedle Kiáka, prohlížel jsem si zajímavé pokličky a poklice, když se ozvala obrovská rána. Zvedl jsem kebuli k obloze a zmerčil jsem kámoše Mračouny, jak si hrají na honěnou. Mračoun honil Mračouna a mne doštěklo, proč jsem se do Vševil vlastně vydal. Doštěklo mi, že jsem přijel na průzkum obce a že bych měl brzy vyrazit, jinak se budu vracet s mokrým kožíškem. A to bych děsně nerad.

Rozloučil jsem se s vystavenými poklicemi a vydal jsem se do obce. Hned naproti plotu s poklicemi, jen pár kroků přes cestu, objevil jsem mezi stromy kříž. Kříž, u kterého jsem se musel na chvilinku zastavit a porozjímat. Jen co jsem byl myšlenkami zpátky na zemi, vydal jsem se do vísky malé a krásné.

Kříž jsem nechal za chvostem, přetlapkal jsem silničku a v mžiku jsem stál před první chaloupkou. Krásnou kamennou chaloupkou se zápražím a malými okénky. Stál jsem před pohádkovou chaloupkou a přemýšlel nad dobou dávno minulou. Kebulí se mi honily myšlenky na člobrdy, kteří chaloupku stavěli, myslel jsem na člobrdy, kteří v chaloupce bydleli. Myslel jsem na sebe, jak by se mi odpočívalo na zápraží.

S kebulí plnou myšlenek toulal jsem se obcí. Tlapkal jsem jako velký Frája po boku člobrdice a prohlížel si chaloupku za chaloupkou. A že jsem si prohlédl chaloupek. Merčil jsem krásně opravené chaloupky s malými okny, merčil jsem chaloupky se zápražím i bez. Merčil jsem krásné zahrady a vyhlížel jsem místního kámoše, který by mi štěknul nebo vycvrlikal, jaké místo má z celé obce Vševily nejraději. K mému velkému překvapení jsem žádného psího kámoše nezmerčil. I kamarádi ptáčci byli schovaní v zahradách starých chaloupek a pěli ták krásné písně, že jsem se ani nezlobil, že na mne nemají čas.

Tlapkal jsem obcí Vševily a cesta mi šla krásně od tlapek. Minul jsem spoustu krásných chaloupek, dotlapkal jsem k informační tabuli. Jak jsem tak stál u tabule, hodil jsem očadlem do krásné vísky a zmerčil jsem kapličku. Krásnou opravenou kapličku stojící v mírném kopečku mezi třemi silničkami.

Jen co jsem kapličku zmerčil, informační tabule mne přestala zajímat. Roztlapkal jsem se ke kapličce, mrknul jsem očadlem dovnitř a zmerčil jsem sochu. Na konci kaple, přímo naproti dveřím, zmerčil jsem sochu sv. Jana Nepomuckého, světce, jemuž je kaplička zasvěcena.

Když jsem měl kapličku v merku, vydal jsem se doprava. Protlapkal jsem kolem krásně zrekonstruovaného venkovské stavení, protlapkal jsem kolem chaloupky s dřevěným balkonem. Minul jsem ještě několik krásných chaloupek a než jsem se nadál, už jsem tlapkal místní silničkou pryč z obce. Kebule mi nebrala, kam mne tlapky nesou, ale v kožíšku jsem cítil, že mne tlapky donesou na místo krásné.

Tlapkal jsem mezi poli, protlapkal jsem kolem lesíku, kde jsem objevil pomník obětem válek. Tlapky mne nesly stále kupředu, dokonce i polní cestu minuly. Netlapkal jsem dlouho, když jsem po své levé tlapce zmerčil další polní cestu. Cestu, na kterou mne tlapky neomylně zanesly.

Tlapkal jsem polní cestou schovanou mezi keři. Protlapkal jsem zatáčkou, když jsem zmerčil závoru. Závoru, která zakazuje vjezd autům, ale pohyb po svých nezakazuje. Tlapkal jsem z mírného kopečka, když jsem po své levé tlapce zmerčil další polní cestu. Cestu o mrňousek užší, zato vedoucí po rovince. Jen co jsem cestu zmerčil, kopnul jsem do vrtule a svištěl s větrem o závod.  Svištěl jsem ták rychle, až mi ušadla plápolala na kebuli. Svištěl jsem ták rychle, až se mi prášilo od tlapek. Jen pár keřů jsem obsvištěl, když se cesta změnila v pěšinku. Pěšinku, která vedla z prudkého srázu a končila na skále. Jen co jsem pěšinku zmerčil, zpomalil jsem. Už jsem tlapkal pomalu, když se po mé pravé tlapce najednou objevil kříž. Kříž, který tu byl postaven na počest člobrdy, který to tu měl moc rád.

S křížem v merku vydal jsem se pomalými a obezřetnými krůčky na úzkou pěšinku. Jen pár kroků jsem utlapkal, když jsem dotlapkal na místo, kde nebyl keř vedle keře. Dotlapkal jsem na místo, kde byl výhled do dálky daleké. A nejen do dálky daleké. Dotlapkal jsem na místo, ze kterého jsem měl jako na tlapce zatopený lom. Dotlapkal jsem k bývalému lomu ve Vševilech. K lomu s průzračnou vodičkou. Jen jednu vadu na kráse tento lom má. Podle cedule je v lomu zakázáno koupat, ale potápění, to v lomu zakázáno není.

S lomem v merku přemýšlel jsem kudy dál. Stál jsem nad lomem, kochal jsem se vyhlídkou, když padla další rána. Opět se ozvali kamarádi Mračouni a mne bylo jasné, že to je poslední varování. Sotva jsem stihl opustit skálu, do mého kožíšku padla první dešťová kapka. Než jsem dosvištěl zpátky na cestu, už lehce pršelo.

To vám štěknu, kamarádi, než jsem se dostal ke kámošovi Kiákovi, už pěkně pršelo. Kouknul jsem na oblohu a chtěl vyčinit kámošům Mračounům, ale ozvala se další rána a mne bylo jasné, že Mračouni se zařídí po svém. Raději jsem hupsnul do kámoše Kiáka, složil jsem se na sedačce a nechal si o mém výletě krásnou vískou Vševily zdát.

 

Obec Vševily naleznete zde: https://mapy.cz/s/honolokeku

 

Kapličku sv. Jana Nepomuckého najdete zde: https://mapy.cz/s/pezefacofa

 

Bývalý lom naleznete zde: https://mapy.cz/s/pegapuheve

 

Malované poklice naleznete v těchto místech: https://mapy.cz/s/dogobokore

 

Křížek naleznete zde: https://mapy.cz/s/carelelaca

 

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, podívejte se na web https://www.e-pobyty.cz/ a vyberte si ubytování dle vašich požadavků.